سوالات متداول


موارد مربوط به سخت افزار HMI

1. صفحه نمایش HMI سیاه مي شود و با لمس كردن تغييري نمي كند ولی صدای تيك شنیده می شود .مشکل چیست ؟
اگر حين كار كردن HMI، صفحه نمايش سیاه شود ممكن است screensaver باشد كه اگر صفحه نمايش را لمس كنيد روشن خواهد شد اما اگر روشن نشد HMI را ريستارت کنید زیرا گاهی اوقات نوسانات لحظه ای برق موجب این امر می گردد. اگر پس از ريستارت نیز، صفحه نمايش روشن نشد ولي صدای تيك شنیده شد ،مي توان گفت نورپس زمينه مشكل دارد و نياز به تعميرات سخت افزاري مي باشد.
 
2. پس از روشن كردن HMI صفحه نمايش سفيد است و هيچ چيز روي آن نمايش داده نمي شود ولي برنامه روي صفحه دانلود مي شود . مشکل چیست ؟
زمانیکه صفحه نمايش سفید است ،ابتدا سویئچ های دو حالته 1 و 2 را در وضعیت on قرار دهید. صفحه تنظيمات ظاهر مي شود، با دكمه پايين صفحه ميزان روشنايي و كنتراست را تنظيم كنيد تا سفيدي برطرف گردد و اگر مشكل برطرف نشد HMI نیاز به تعمیر سخت افزاري دارد.
 
3. وقتي HMI را روشن مي كنيد صفحه نمايش یکسری نقاط افقی و خطوط عمودی و بهم خورده را نمايش مي دهد .آیا HMI از کار افتاده است؟
ابتدا بررسي كنيد كه خطوط واضح هستند يا خير و اگر فقط یک سایه اطراف المان ها باشد با تنظیم روشنایی و كنتراست مشکل حل مي شود .اما اگر خطوط روشن و  رنگی و قابل وضوح هستند ، HMI مشكل سخت افزاري دارد و می بایست تعمیر شود
 
4. زمانیکه HMI به منبع تغذیه 24 ولت وصل می شود صفحه نمايش و نورپس زمينه کار نمی کند .مشکل چیست ؟
ابتدا منبع تغذیه را چک کنید و اگر مشكل از آن نبود، فیوز HMI را چک کنید و اگر سوخته بود آنرا با فیوز یک آمپر تعویض كنيد تا مشكل برطرف شود و اگر باز هم  صفحه نمايش و نورپس زمينه روشن نشد ، HMI مشكل دارد و مي باست تعمير شود.
 
5. چرا وقتي فيوز HMI به منبع تغذيه وصل مي شود ،مي سوزد؟
(1) منبع تغذيه را چك كنيد كه بدنه آن به زمين 24ولت DC وصل است يا خير.
(2) زمين 24ولتDC در HMI و PLC را چك كنيد كه آيا ولتا‍ژ بين آنها برقرار است يا خير.
 
6. قسمت هايي از HMIتيره و قسمت هايي از آن روشن مي باشد .مشكل چيست ؟
دو نوع نورپس زمينه وجود دارد كه  LED و CCFL  ناميده مي شود. در HMI هاي سريMT4300T/MT5320T/MT6300T MT4500T/MT5520T/MT6500T از CCFL استفاده مي شود و در مابقي HMI ها از جمله MT4300T/MT4310C/MT5320C/MT4402C/MT4403T/MT4404T/MT4424T/MT4522T/MT4523T از LED استفاده مي گردد.
اگر نور پس زمينه CCFL باشد در HMI هاي سايز كوچك ، يك لامپ و در HMI هاي سايز بزرگ از دو لامپ استفاده مي شود. CCFL به ولتاژ بالايي جهت روشن شدن نياز دارد و به مرور زمان و يا در صورت آسيب ديدگي تيره خواهد شد.
نور پس زمينه LED از اتصال موازي چندين رشته لامپ LED تشكيل شده است در اينصورت اگر يكي از اين رشته ها آسيب ببيند،رشته هاي ديگر بطور نرمال كار مي كنند بنابرين تنها يك قسمت از صفحه آسيب ديده و سياه مي شود .
 
7. دليل سياهي صفحه نمايش HMI
(1)صفحه نمايش سياه مي شود زماني كه به برق وصل است.
(2)صفحه نمايش سياه مي شود زماني كه HMI در حال كار كردن است .
شرح:
چرا صفحه نمايش زمانيكه HMI به برق وصل است سياه مي شود ؟
زمانيكه چراغ PWR خاموش مي شود ممكن است مشكلاتي از قبيل سوختن برد اصلي پاور ، ذوب شدن فيوز ، خرابي منبع تغذيه مشتري و يا اينكه سيم بندي اشتباه باشد  .
زمانيكه  چراغ PWR روشن است و چراغ CPU چشمك نمي زند (امكان دارد در تمام مدت روشن يا خاموش شود).در اين شرايط CPU كار نمي كند كه با چندين احتمال مواجه مي شويم شامل :
1)كاهش ولتاژ و جريان تغذيه ، HMI براي راه اندازي نياز به جرياني حدود 2 تا 5 برابر جريان كاري دارد بتابرين منبع تغذيه بايد قابليت تامين جريان اضافه را دارا باشد. معمولا زمانيكه منبع تغذيه 24 ولتPLC  باشد و يا تحت بار اضافي باشد مي بايست منبع تغذيه را عوض كرد .
2) احتمال ديگر اين است كه برد اصلي HMI آسيب ديده باشد كه در اينصورت نياز به تعمير دارد.
چراغ PWR روشن است و چراغ CPU چشمك مي زند و خاموش مي شود ،در اينصورت مي توان گفت كه اينورتر CCFL دچار مشكل شده است و اگر نور پس زمينه در تمام مدت تيره باشد ،اينورتر و يا لامپ LCD  خراب است و نياز به تعمير دارد.
 
چرا صفحه نمايش زمانيكه HMI در حال كار كردن است سياه مي شود ؟
      (1)   چراغ CPU چشمك نمي زند و وقتي صفحه نمايش را لمس مي كنيم هيچ تغييري نمي كند اما وقتي RESET مي كنيم درست مي شود. اين اتفاق زماني رخ مي دهد كه پس از تنظيم Screensaver به CPU ضربه وارد مي شود بنابراين نور پس زمينه ديگر روشن نمي شود ،اين مشكل را مي توان با مسيريابي سيم ها و تقويت برد ضد نويز برطرف كرد.
      (2)   چراغ CPU چشمك مي زند،شبکه هم نرمال است اما وقتي صفحه نمايش را لمس مي كنيد روشن نمي شود كه با چندين احتمال مواجه مي شويم  :  A) صفحه تاچ آن مشكل دارد و HMI نمي تواند صفحه ذخيره شده را بازيابي  كند.  B) اينورتر و LCD مشكل دارد .وقتيHMI داغ مي كند و نور پس زمينه خاموش مي شود ،HMI   را خاموش و روشن كنيد تا دوباره كار كند ، اين وضعيت كمتر رخ مي دهد.
 
8. زمانيكه پنل هاي سري MT4200T ناگهان دچار افت ولتاژ مي شوند ،چه بايد كرد؟
روش هاي ذيل براي حل اين مشكل وجود دارد :
(1) نصب مجدد باتري مطابق با دستورالعمل هاي فني
(2) از يك المان bit state setting در صفحه اصلي استفاده كنيد تا زمانيكه پنجره اي باز مي شود مقدار LB9134 صفر شود.
(3) كليد فايل هاي سيستمي و هسته اي مجددا بررسي شود
 
9. پس از خاموش كردن HMI داده ها ثبت نمي شوند .مشكل چيست ؟
ولتاژ باتري را با مولتي متر اندازه گيري كنيد اگر كمتر از 25 ولت بود ،باتري را عوض كنيد.
 
10. زمانيكه صفحه را لمس مي كنيد هيچ اتفاقي نمي افتد.مشكل چيست؟
(1)از دستورات برنامه نويسي زيادي در برنامه استفاده شده است و يا يك دستور كامل اجرانشده و به پايان لوپ خود نرسيده است.
(2) مشكل قطع ارتباطات
(3) آسيب ديدگي  پنل HMI
(4) كانكتور تاچ پنل به كانكتور برد اصلي وصل نمي باشد و يا اينكه كانكتور آسيب ديده است .

 

 

 

JoomShaper